Омолодження – один із основних напрямків діяльності сучасної косметології. Застосування ін’єкцій ботулотоксину типу А (БТА) є однією з найпопулярніших та безопераційних методик збереження молодості. Серед пацієнтів ботулотоксин більше відомий як «Ботокс». Уколи БТА дозволяють кардинально покращити стан та зовнішній вигляд шкіри, розгладити мімічні та динамічні зморшки у проблемних зонах.
Що таке Ботокс для обличчя?
Уколи Ботокса є особливою косметологічною процедурою, коли невеликі дози препарату вводять під шкіру. Діюча речовина – ботулінічний токсин, одержаний від бактерій Clostridium botulinum. Результатом ін’єкцій стає розгладжування зморшок, а також зменшення потовиділення.
Назва закріпилася завдяки американській торговій марці, яка однією з перших з’явилася на ринку. Альтернативою є ще кілька препаратів, один із яких – Диспорт, який випускає французька компанія Ipsen. Вони мають однакову дію, відрізняючись дозуванням, транспортними білками у складі. Але основа однакова – ботулотоксин типу А.
Історія препарату
У медицині ботулотоксин відомий давно, застосовувався у неврології з кінця 50-х років. Одним із перших БТА використав американський лікар Алан Скотт при лікуванні, він давав хороші результати при лікуванні косоокості, блефероспазму. Косметологічні властивості препарату відкрили випадково. Одна з пацієнток іншого офтальмолога зауважила, що після ін’єкції покращився вираз обличчя. Тоді її лікарка Джин Каррутерс стала експериментувати на собі – і небезуспішно.
Дослідженнями зацікавилися великі дослідні лабораторії. В результаті в 1989 році компанія Allergan зі США розробила та випустила на основі БТА препарат, який отримав назву Botox. Змінилася й сфера застосування БТА, він став одним із ефективних способів «заморожування» та розгладжування зморшок. Сьогодні проводиться понад 6 млн ін’єкцій щороку. Ботокс займає близько 70% ринку та приносить власникам понад $2,5 щорічно.
Препарати на основі природного протеїну БТА випускають інші компанії (Ботулакс, Нейронокс). Наприкінці 90-х з’явився Диспорт, який успішно застосовується більшістю професійних косметологів. Цікаво, що 150 мг концентрованого Ботокса достатньо задоволення річний потреби пацієнтів усього світу. Препарат застосовується у сильно розведеному вигляді.
Принцип дії Ботокса
При ін’єкційному введенні препарат починає діяти на нервові закінчення, що передають команди м’язам, тимчасово блокує їх. В результаті імпульс не надходить, скорочення динамічного м’яза не відбувається, вона розслаблюється. Молекули Ботокса містять спеціальні білки, які допомагають доставити їх до нервових закінчень.
Об’єктом косметології є мімічні зморшки, які у процесі роботи лицьових м’язів. Вони особливо виражені:
- на лобі;
- у скроневій ділянці;
- у куточках очей;
- у носогубному відділі особи;
- на переніссі.
Точкові ін’єкції БТА блокують окремі м’язи, згладжують міміку. На місці уколу шкіра поступово розгладжується, що дає ефект, що омолоджує.
Тривалість дії залежить від вибору препарату. У середньому ефект Ботокса закріплюється на 3-4 місяці залежно від індивідуальних особливостей. Тому ефективності процедури ін’єкції рекомендується регулярно повторювати. Необхідно знати, що міміка пацієнта повністю не блокується. Процедура має точковий вплив, тому ефект «маски» не проявляється, якщо все зроблено професійно та правильно.
Плюси та мінуси
Більшість мінусів – це міфи та чутки, використання низькоякісних препаратів та недостатня кваліфікація лікаря, який проводив процедуру. Саме через це можливі негативні наслідки від ін’єкцій БТА, зокрема використання невиправдано підвищеної дози препарату.
Плюси перекривають ці недоліки:
- омолодження без хірургічного втручання. Більшість пластичних операцій, що дають виражений ефект (підтяжки, блефаропластика, ліпофілінг, отопластика та ін.) потребують реабілітації.
- зберігається природна міміка. Перетворення обличчя на маску – найпоширеніший міф. У разі правильної ботулінотерапії гарантується відсутність негативних наслідків.
- швидкий ефект. Вже за кілька днів пацієнти отримують видимий результат уколів Ботокса. Тут працюють накопичувальні властивості препарату, при регулярних закріплюючих ін’єкціях ефект можна закріпити.
- мінімальні болючі відчуття. Для більшості пацієнтів процедура безболісна, тому що використовуються надтонкі голки.
- можливе використання Ботокса в комплексі із пластикою, іншими процедурами з омолодження.
Додатковою перевагою є доступна вартість та швидкість проведення процедур. Навіть за наявності кількох проблемних зон для обробки загальна тривалість маніпуляцій не перевищить 10-15 хвилин.
Правила безпеки
Уколи якісними препаратами абсолютна більшість пацієнтів переносять добре. У вкрай поодиноких випадках організм може виробляти антитіла, тоді бажаного ефекту Ботокс не приносить. Якщо пацієнт правильно вибрав клініку, то кваліфікований лікар точно визначить місця запровадження БТА, вид препарату, розрахує дозування.
При ботулінотерапії важливо дотримуватись деяких обмежень і дотримуватися рекомендацій після «уколів краси»:
- перша доба. Не торкатися шкіри, не масажувати її на оброблених ділянках, не м’яти. Не використовувати косметику, скраби, пілінг та губку.
- перші 3 дні. Утриматися від відвідування саун та лазень, прийому гарячих ванн. Не слід активно займатися фізкультурою чи фітнесом, відвідувати басейн, спортзал.
Ботокс та алкоголь
Якщо коротко – спиртні напої та ботокс щонайменше 7 днів після ін’єкції несумісні. Спирт повністю нейтралізує дію ботулотоксину, омолоджувального ефекту не буде.
Зони корекції
Ботокс застосовують для різних частин обличчя, де виникають динамічні та мімічні зморшки. Найчастіше ботулотоксин колють у зони, розташовані у верхній лицьовій третині: куточки очей, лоб, міжбров’я. Ін’єкції також проводять в області підборіддя та куточках губ. Найчастіше методика включає кілька проблемних зон пацієнта, а чи не точковий вплив.
Також поширеною сферою застосування Ботоксу є лікування гіпергідрозу. При високій пітливості препарат застосовують для трьох зон: долоні, пахвові западини, стопи.
Як часто потрібно робити?
Один із недоліків методики – тимчасова дія, яка потребує регулярного повторення. Частота проведення ботулінотерапії індивідуальна для кожного пацієнта залежить від віку, ступеня вираженості косметологічних проблем та бажаного ефекту.
Через 3-6 місяців ефект від введення препарату зникає, м’язи починають працювати з колишньою інтенсивністю. Для деяких пацієнтів достатнім інтервалом 4-6 місяців.
Протипоказання до Ботоксу
Незважаючи на доведену безпеку в малих дозах, ботулотоксин – органічна отрута. Тому існує низка обґрунтованих протипоказань до його застосування, до яких належать:
- індивідуальна непереносимість, алергія
- онкологія, імунні захворювання
- міастенічний синдром (LEMS)
- гострі інфекції, ГРВІ
Не рекомендується введення ботулотоксину при вагітності та грудному вигодовуванні.
Чим шкідливий Ботокс?
Ботулотоксин у «чистому» вигляді – отрута. Але препарат, який використовується для ін’єкцій у косметології, дуже розбавлений, вводиться у мікроскопічних дозах. Він викликає звикання, немає побічних дій, гипоаллергенный.
“Шкідливими” уколи стають при використанні неякісних препаратів.
Безпека Ботокса підтверджена численними дослідженнями. Ще у 2002 році управління FDA США (контроль якості ліків) дозволило використання Ботоксу в естетичній медицині. Управління FDA також розробило низку рекомендацій щодо застосування препаратів на основі БТА.
Чому після Ботокса буває набряк?
Незначні набряки – природна реакція організму будь-який укол. Зазвичай зовні вони непомітні і відчуваються. Причина появи набряків при БТА діє препарату, який нейтралізує м’язові скорочення. В результаті інтенсивність руху крові та лімфи знижується, тимчасово виникає застій.
Зменшити загрозу набряклості можна просто обмеженням прийому рідини у день проведення ботулінотерапії. Слід напередодні відмовитись від фізичних навантажень, алкоголю. У більшості пацієнтів легка набряклість, спричинена ін’єкцією БТА, проходить протягом першої доби або за 2-3 дні.
Чим відрізняється Ботокс від філерів: коли потрібен Ботокс, а коли – філери?
Головна відмінність у принципі впливу та складі. Ботокс «заморожує» роботу динамічних м’язів, унаслідок чого шкіра у зоні ін’єкції розгладжується, а зморшки зникають.
Філери – препарати на основі гіалуронової кислоти (дермальні наповнювачі) для контурної пластики. Вони є спеціальним гель, який вводиться під шкіру. Він має щільну консистенцію та заповнює втрачений обсяг певної зони обличчя, коригує асиметрію, моделює овал.
Найчастіше пацієнтам пропонується комплексний підхід, коли одні ділянки коригуються Ботоксом, інші – філлерами.
У чому різниця між Ботоксом та Диспортом?
Ботокс – комерційна назва, а зараз – загальна, першого препарату на основі ботулінічного токсину типу А. Диспорт – такий самий препарат.
Особливої різниці між препаратами немає, використовується однакова діюча речовина. Але у Ботоксі у 2,5 рази більше одиниць ботулінічного токсину, ніж у Диспорті. Також у складі Ботокса розчинником виступає хлорид натрію, а Диспорт додана лактоза.
Що краще Ботокс чи Діспорт?
Ефективність препаратів можна порівняти, як і методику застосування, появу перших результатів. Але Диспорт має перевагу у тривалості закріплення отриманих результатів. Якщо середній термін дії Ботокса 2-4 місяці, французький препарат тримається довше, зберігаючи ефект від «уколів краси» до 6 місяців і більше. На основі практичного застосування обох препаратів наші лікарі рекомендують пацієнтам диспорту.
Порівняльна характеристика препаратів: Ботокса та Диспорту
- Об’єм флакона. Ботокс має 100 одиниць, Діспорт має 300 / 500.
- Дозування. Вимірюється у різних одиницях, але БТА для процедури потрібно більше.
- Вартість. Диспорт дорожчий, що компенсується різницею в дозах та більш високою ефективністю.