Обирай зручний спосіб зв'язку:

Діастаз після пологів

Діастаз після пологів – розбіжність прямих м’язів живота – досить поширене явище серед молодих мам. З ним, за статистикою ВООЗ, стикаються 60-90% жінок на третьому триместрі вагітності. У близько 45% він зберігається. Розбіжність м’язів не є захворюванням, але воно створює ефект в’ялого живота і стає естетичною проблемою.

Що таке діастаз? Як його можна діагностувати самостійно? Які є способи лікування? І чи можна запобігти появі діастазу? Розповідаємо про все по порядку.

Що таке діастаз прямих м’язів живота?

Як ми вже говорили, діастаз – це розбіжність у сторони прямих м’язів живота білою лінією. У нормі прямі м’язи знаходяться поблизу один з одним і утворюють білу лінію. У разі, коли вони розходяться, з’являється діастаз, стоншується та розширюється біла лінія, зростає ризик появи грижі та опущення внутрішніх органів. З погляду зовнішнього вигляду, за наявності такої проблеми живіт стає округлим і випирає.

Даний дефект з’являється у жінок, найчастіше, після пологів, а у чоловіків – після високих силових навантажень або внаслідок ожиріння.

Поява діастазу

Причини появи діастазу після пологів

Під час вагітності у жінки через коливання гормонального тла змінюється сполучна тканина, яка формує білу лінію живота. Вона стоншується і стає еластичною, щоб пристосуватися до матки, що збільшується. Завдяки цьому малюку зручно та комфортно в утробі матері. Це одна з важливих змін, яка відбувається у тілі вагітної жінки.

Після пологів знову відбуваються гормональні зміни, покликані повернути животу початкову форму. Розбіжність поступово зменшується та проходить самостійно. У такі моменти лікування діастазу м’язів зводиться до лікувальної гімнастики та дотримання вказівок лікаря. Однак результат досягається не у всіх молодих мам. У деяких живіт так і не повертається до допологової форми.

Але якщо після пологів пройшов значний термін, а розбіжність залишилося, лікування діастазу м’язів буде складніше: фізичні вправи і дієти не допоможуть, необхідно буде вдатися до операції.

Класифікація діастазу м’язів живота

Ступінь діастазу визначається шляхом виміру відстані між прямими м’язами живота. У нормі воно становить 0,5-2,5см, якщо воно більше, необхідно звернутися до лікаря та розпочати лікування діастазу м’язів.

1 ступінь. Невелика, до 5 см, розбіжність прямих м’язів у пупковій ділянці. Часто зустрічається у жінок після перших пологів. На даному етапі жодних скарг не спостерігається, молоду маму може турбувати лише зовнішній вигляд живота, який трохи випирає вперед.

2 ступінь. Більш широке, до 10 см, розбіжність у нижніх відділах. Спостерігається розслаблення бічних груп м’язів. Зрительно здається, що у жінки зменшилася і втратила обриси талію, живіт збільшився. Іноді під час ходьби може спостерігатися дискомфорт у черевній порожнині.

3 ступінь. Широке, більше 10 см, розбіжність по всій білій лінії. На цій стадії пацієнтка може самостійно визначити наявність діастазу. За такої розбіжності дуже великий ризик опущення внутрішніх органів прокуратури та практично завжди спостерігається наявність грижі. Лікування діастазу м’язів на даному етапі може бути лише хірургічним.

Стадії діастазу

Симптоми діастазу

Насправді на початковій стадії діастаз не відчувається. Можливий дискомфорт у передній черевній стінці під час ходьби. Але на нього мало хто із жінок звертає увагу.

Коли діастаз переходить у середній ступінь, виникають такі симптоми:

  • передня стінка живота обвисає;
  • візуально проявляється випинання посередині живота, а в положенні лежачи виникає характерне поглиблення;

Виражений ступінь діастазу – це вже суттєвий естетичний дефект:

  • передня черевна стінка сильно випинається, живіт стає круглим;
  • є дискомфортні відчуття (печія, метеоризм);
  • є ймовірність формування гриж, які утворюються через структурні дефекти білої лінії;
  • можливий птоз (опущення) внутрішніх органів та серйозні порушення в роботі кишечника.

Тест на наявність діастазу

З положення лежачи на спині, коліна зігнуті, п’яти на підлозі, максимально розслабивши прес, відірвіть голову та лопатки від підлоги. Зафіксуйте це положення, покладіть пальці на середню лінію живота вище та нижче пупка. Не натискайте на живіт, а робіть всі рухи м’яко, щоб максимально точно промацати м’язи.

Якщо ви відчуєте розбіжність прямих м’язів живота – діастаз. Якщо під пупком немає ніяких заглиблень, діастаз відсутній.

Зверніть увагу! Самодіагностика хоч і дозволяє визначити проблему, але без консультації у професіоналів не обійтися.

Діагностика діастазу м’язів живота

Визначити, чи є розходження м’язів і який їхній ступінь може лише фахівець. З ознаками діастазу слід звертатися до хірурга. Він проведе пальпаторне дослідження живота. За потреби призначить додаткове обстеження – УЗД, щоб діагностувати ускладнення (грижі, усунення внутрішніх органів).

На консультації пластичний хірург також може дати однозначну відповідь на питання – чи є діастаз чи ні, чи необхідне оперативне втручання.

Як можна лікувати діастаз після пологів?

Лікування діастазу м’язів не завжди буває хірургічним. На перших стадіях, у жінок після пологів лікування діастазу м’язів може полягати у дотриманні післяпологової програми, виконанні вправ на усунення цієї проблеми. Стандартні вправи на прес за наявності цього захворювання категорично заборонені – вони лише посилюють ситуацію. Біла лінія живота – це сухожилля, в ній немає м’язових волокон, вона не може скоротитися так само, як прямі м’язи, тому лікування діастазу м’язів на складніших стадіях можливе лише шляхом проведення операцій.

Лікування діастазу хірургічним шляхом

Варто усвідомлювати, що розбіжність не зникне самостійно, а у разі, якщо не виконати своєчасне лікування діастазу м’язів, захворювання прогресуватиме і впливатиме на роботу внутрішніх органів. Фізичні вправи та дієти не допоможуть у лікуванні діастазу м’язів, тому часто абдомінопластика (хірургічна підтяжка живота) – стає фактично єдиним дієвим способом, який забезпечує повне та якісне лікування діастазу м’язів.

У процесі операції зшиваються футляри прямих м’язів – це дозволять усунути діастаз, зміцнити черевний каркас, сформувати гарний силует талії та підтягнути живіт. Також абдомінопластика дозволяє усунути надлишки шкірного покриву, видалити жирові накопичення, усунути розтяжки та інші зовнішні дефекти. Лікування діастазу м’язів за допомогою абдомінопластики допоможе не тільки усунути саму проблему, але й дозволить досягти відмінних результатів у формуванні нової привабливої ​​фігури.

Абдомінопластика проходить під загальним наркозом (у клініці застосовуємо сучасний інгаляційний наркоз), перед проведенням операції необхідно пройти обстеження та здати аналізи. І лише після отримання результатів, у разі відсутності протипоказань, пластичний хірург зможе провести лікування діастазу м’язів за допомогою абдомінопластики.

Після операції потрібно буде перебувати добу під наглядом медичного персоналу. Потім ви їдете додому із рекомендаціями. Важливий момент – носіння бандажу. Це необхідно для зниження післяопераційних ризиків та стабільного результату. Бандаж потрібно носити 14 днів, не знімаючи.

Лікування діастазу м’язів за допомогою абдомінопластики виконується протягом усього життя. Після операції вас більше не турбуватимуть дана проблема.

Профілактика діастазу у жінок

Найкраща профілактика проблеми розбіжності прямих м’язів живота – регулярні фізичні тренування. Тренування зміцнюють м’язи тіла, призводять до тонусу передню черевну стінку живота і формують прес. Проте науково обґрунтованих заходів щодо профілактики діастазу немає. Під час вагітності молодим мамам рекомендується:

  • Носити спеціальний підтримуючий корсет, який забере на себе частину навантаження, а також утримуватиме прямі м’язи живота.
  • Перед тим, як сісти або встати з ліжка, переверніться на бік, щоб задіяти бічні м’язи живота під час вставання.
  • Перед тим, як сісти або встати з ліжка, переверніться на бік, щоб задіяти бічні м’язи живота під час вставання.

Автор:

Работенко Светлана Анатольевна
Работенко Світлана Анатоліївна

лікар-хірург вищої категорії

Дитяча стоматологія – особливості та відмінності від дорослої

Регулярні профілактичні огляди дитини у дитячого стоматолога та лікування молочних зубів є вкрай важливими, чого не розуміють деякі батьки. Проблеми можуть розвиватися навіть за відсутності больових відчуттів. Молочні зуби, кардинально відмінні від постійних, вимагають уваги не менше. У них менш товста емаль, що дозволяє легко розвиватися карієсу з загрозою передачі його на постійні зуби. Крім

Фейсліфтинг – до та після. Як робиться підтяжка обличчя

Фейсліфтинг (або підтяжка обличчя) – один із ефективних способів повернення молодості, що відрізняється довготривалістю та стійкістю результатів. Тому фейсліфтинг із відновленням контурів, рятуванням від зморшок набирає популярності. Після 35-40 років у більшості жінок починають проявлятися ознаки старіння. З віком товщина жирової клітковини на обличчі зменшується, шкіра стає тоншою, більш сухою та менш пружною. Може різною

Відновлення після пологів – поради від пластичного хірурга

Народження дитини приносить не тільки радість материнства, а й певні проблеми з організмом, починаючи від гормональних збоїв та загального ослаблення, закінчуючи косметологічними особливостями. Фізіологічне відновлення триває протягом 6-8 тижнів, якщо післяпологові процеси не потребують додаткової реабілітації. У більшості випадків жіночий організм приходить до допологового стану самостійно, достатньо дотримуватись рекомендованих дієт, виконувати фізичні навантаження. Але в