Обирай зручний спосіб зв'язку:

Брекет-системи – які бувають та які ставити

Технологія встановлення брекет-систем є найефективнішим способом ортодонтичного лікування. Застосовується для коригування прикусу для пацієнтів різного віку.

Брекет-система – складна стоматологічна конструкція, яка включає систему замків та жорсткого дротяного каркасу. Позиція кожного замку суворо розрахована задля досягнення оптимального на зуб. Коригуються розташування у ряді, нахил, проворот навколо осі, міжзубні відстані. Переваг брекетів багато: широкий вибір різновидів, відсутність дискомфорту, гарантовані результати лікування.

брекет-системы

Коли і навіщо ставлять брекет-систему?

Існує думка, що корекція є «чисто» естетичною процедурою, пов’язаною з вирівнюванням зубного ряду та прикусом. Не менш важливими є і можливі функціональні та фізіологічні проблеми, які брекети дозволяють усунути. Це і формування природного овалу обличчя, вплив на міміку, і багато іншого. Виділяють ряд об’єктивних показань для встановлення брекет систем:

  • дистопія (зуб виступає з ряду, «провернути» навколо осі);
  • скупченість (часта причина інфекцій);
  • неправильне формування щелеп;
  • діастема (щілина між різцями до 5-9 мм);
  • треми (аномальні зубні проміжки);
  • деформації внаслідок порушення цілісності низки.

При виявленні перелічених проблем та відсутності протипоказань брекет-системи стають ідеальним ортодонтичним лікуванням.

Вік установки брекетів

Спочатку системи застосовувалися для коригування прикусу у дітей до повного формування щелепно-лицьового відділу. Мінімальним для пацієнтів є вік від 8 років, за умови наявності по 4 верхні та нижні постійні зуби та два 6-х. На молочні зуби система не встановлюється.

З появою сучасних систем та матеріалів брекети стали доступні для більш вікових пацієнтів. Сьогодні відкоригувати прикус, виправити інші недоліки можна і в 30 років, і в 60, якщо немає протипоказань. Оптимальним для лікування є підлітковий вік, коли постійні зуби вже міцні та витримують навантаження, а кісткова тканина щелепи ще податлива.

детские брекеты

Протипоказання до встановлення брекетів

Крім абсолютних, існує кілька тимчасових (відносних) протипоказань, які можуть бути усунені. До таких обмежень відносяться карієс, відсутність нормальної гігієни, запалення м’яких тканин, наявність алергії на окремі компоненти системи брекет. До абсолютних протипоказань відносять:

  • важку форму бруксизму;
  • тріщини та сколи;
  • виражені розлади психіки;
  • пломби, коронки, реставрація зубів;
  • захворювання кісток;
  • якщо в ряді немає багато зубів;
  • деякі хронічні захворювання.

Остаточне рішення про можливість застосування брекет системи та вибір її типу приймає тільки лікар після огляду та вивчення анамнезу пацієнта.

Що роблять брекети: принцип дії

Призначення системи – створення постійного тиску на зуб у заданій точці, що змушує його поступово зрушуватися у потрібному напрямку, за необхідності повертаючись навколо осі. Причому для кожного зуба у ряді вибирається індивідуальна точка впливу, правильне зусилля та напрямок.

Система включає силову дугу та замки – самі брекети. Дуга прагне розпрямитися, через замки чинячи тиск на коронку. Це зусилля поширюється аж до кореня, змушуючи зуб повільно переміщатися. Механізм простий: у лунці корінь утримується періодонтальними волокнами, що виконують амортизаційні функції. Через односторонній тиск утворюється дефіцит місця в альвеолі з протилежного боку.

Остеокласти руйнують кістку з боку, де корінь жорстко торкається стінки, забезпечуючи «просування» зуба. Одночасно остеобласти «зарощують» тили, продукуючи кісткову тканину та заповнюючи простір, що звільнився. Процес природний і дуже повільний, тому лікування може розтягуватися кілька років, а перші результати виявляються не раніше 6-9 місяців.

Види брекетів

Різноманітність систем велика, вони відрізняються матеріалами способами фіксації силової дуги, місцями установки та ін.

  • Вестибулярні, які фіксуються із зовнішнього боку зубів. Вони видно – це єдиний відносний недолік.
  • Лінгвальні, плюс яких – малопомітність через встановлення з тильного боку ряду, а мінус – відображення на дикції.
  • Металеві системи, що відрізняються простотою, надійністю та доступністю.
  • Керамічні замки вищої вартості, плюс яких є естетична привабливість.
  • Сапфірові брекети – дорогі системи, які обирають за непомітність, широкий вибір відтінків, стійкість.

Також системи різняться методами фіксації замків. За цією ознакою вони поділяються на 2 групи:

  • Лігатурні. Кожен брекет забезпечується спеціальною гумкою або дротиком (лігатурами), які і кріплять його до силової дуги. Потрібні щомісячні візити до ортодонту для контролю/заміни лігатур.
  • Безлігатурні. Більш сучасні системи, де кожен замок забезпечений пазом для дуги та кліпсою. Зменшується кількість візитів до лікаря, ортодонту достатньо замінити силову дугу.

Вибір конкретного виду брекетів, матеріалів, способу встановлення відбувається за рекомендацією лікаря, залежить від переваг та фінансових можливостей пацієнта.

Як встановлюють та знімають брекети?

Лікар може використовувати прямий метод встановлення або непряму фіксацію системи. У першому випадку кожен замок позиціонується вручну прямо в ротовій порожнині з фіксацією на світлотвердільний матеріал. Це довше для пацієнта та не дуже комфортно.

Непряме встановлення проводиться на гіпсовій моделі, після чого система переноситься на індивідуальну капу. Пацієнту надягають капу та фіксують брекет систему для кожної щелепи в встановленому положенні. Метод дозволяє мінімізувати час процедур.

Знімання брекетів виконується після закінчення лікування або його етапу. Кожен замок акуратно відокремлюється від зуба, видаляються залишки стоматологічного клею. Для збереження результатів дії брекетів встановлюється ретейнер.

результат брекетов

Час носіння брекетів

Тривалість лікування залежить від рівня початкових проблем. Мінімальний час – 6 місяців. У середньому для нескладних корекцій потрібно до 1,5 років. У складніших випадках носити брекет систему доведеться до 2-3 років. Напевно зможе визначити ортодонт, спостерігаючи за прогресом.

Необхідно налаштуватися на тривале лікування. Є об’єктивні фактори, що дозволяють оцінити, скільки доведеться носити брекети:

  • Складність проблеми. Аномалію прикусу виправити складніше, ніж криве положення зуба в ряду.
  • Вік пацієнта. У період з 12 до 22-23 років “правильне” зміщення відбудеться на 4-6 місяців швидше, ніж у 30-40 років і старше.
  • Вибір брекетів. Чим складніша система, тим більше щадний вплив вона забезпечує. Значить, носити її доведеться довше.
  • Точність фіксації та професіоналізм ортодонта. Для правильного впливу потрібен точний розрахунок (кут, точка встановлення тощо), відсутність похибок через низьку кваліфікацію лікаря.
  • Догляд. Чітке дотримання рекомендацій щодо харчування, чищення, гігієни є вкрай важливими.

Автор:

Яковенко Владислав Олегович
Яковенко Владислав Олегович

головний лікар напрямку “Стоматологія"

Дитяча стоматологія – особливості та відмінності від дорослої

Регулярні профілактичні огляди дитини у дитячого стоматолога та лікування молочних зубів є вкрай важливими, чого не розуміють деякі батьки. Проблеми можуть розвиватися навіть за відсутності больових відчуттів. Молочні зуби, кардинально відмінні від постійних, вимагають уваги не менше. У них менш товста емаль, що дозволяє легко розвиватися карієсу з загрозою передачі його на постійні зуби. Крім

Фейсліфтинг – до та після. Як робиться підтяжка обличчя

Фейсліфтинг (або підтяжка обличчя) – один із ефективних способів повернення молодості, що відрізняється довготривалістю та стійкістю результатів. Тому фейсліфтинг із відновленням контурів, рятуванням від зморшок набирає популярності. Після 35-40 років у більшості жінок починають проявлятися ознаки старіння. З віком товщина жирової клітковини на обличчі зменшується, шкіра стає тоншою, більш сухою та менш пружною. Може різною

Відновлення після пологів – поради від пластичного хірурга

Народження дитини приносить не тільки радість материнства, а й певні проблеми з організмом, починаючи від гормональних збоїв та загального ослаблення, закінчуючи косметологічними особливостями. Фізіологічне відновлення триває протягом 6-8 тижнів, якщо післяпологові процеси не потребують додаткової реабілітації. У більшості випадків жіночий організм приходить до допологового стану самостійно, достатньо дотримуватись рекомендованих дієт, виконувати фізичні навантаження. Але в