Обирай зручний спосіб зв'язку:

Септопластика або корекція носової перегородки у 2023

Утруднене дихання негативно впливає на життєдіяльність організму, призводить до серйозних проблем зі здоров’ям. Найпоширенішою причиною часто є викривлення носової перегородки. Не слід плутати видиму кривизну, яка просто порушує естетику обличчя з патологією. Незначні викривлення спостерігаються у 90% населення. Але у 70% різною мірою проявляються проблеми з диханням, аж до патологічних, які усуваються виключно хірургічно.

Септопластика дозволяє на 100% усунути дефекти носової перегородки, спричинені різними причинами. Це можуть бути відхилення або нерівномірний розвиток черепних кісток у період росту, травматичні дії, що навіть залишилися без видимих наслідків. Патологія може формуватися із віком: з’являються поліпи, розростається носова раковина, виникають новоутворення.

Які проблеми зі здоров’ям викликає викривлення носової перегородки

Найяскравіший прояв – утруднене дихання, хронічна «закладеність». Часто пацієнти помилково приймають їх за симптоми застуди і починають приймати непотрібні препарати лише посилюючи свій стан. Але це лише частина неприємностей, що провокує викривлення носа. Можуть виявлятися:

 • Часті застуди. При природному диханні повітря в носовій порожнині очищається, зволожується та зігрівається, захищаючи дихальні шляхи від переохолодження.
 •  Стомлюваність та головні болі.
 • Хронічні запалення, відчуття сухості.
 • Нежить. Може спостерігатися зростання слизових виділень.
 • Шумне дихання, що супроводжується дискомфортом, хропінням, сопінням.
 • Пацієнт перестає відчувати запахи.
 • Супутні запалення (вуха, горло).

Згодом асиметрія носа може посилюватись, змінюється форма, розмір, є ризик кровотеч. Будь-які ускладнення – привід негайного звернення до лікаря.

септопластика

Хто у зоні ризику?

Переважна кількість пацієнтів, які мають труднощі з природним диханням, мають викривлення носової перегородки різного ступеня. Зовні вони можуть бути навіть непомітними: перегородка рівна, тільки зміщена до однієї зі сторін. У зоні ризику розвитку патологічних проблем люди, які страждають від низки хронічних захворювань: риніту, алергій, синуситу та ін., які не усуваються медикаментозно.

Причина порушення анатомії носа, коли він частково чи повністю перестає виконувати свої функції. Деформація може розвинутись навіть внаслідок отриманої в дитинстві травми, про яку благополучно забули. Розрізняють кілька видів викривлень: С-і S-подібні, гребене-або шипоподібні, змішані. Кожен з них може призвести до негативних наслідків, позбутися яких можна лише за допомогою хірургічної операції.

Що таке септопластика

Носова перегородка – хрящова пластина завтовшки близько 3 мм, яка поділяє порожнину носа навпіл. Впливати на її формування та виправлення консервативно неможливо. Септопластика – хірургічна корекція носової перегородки. Існує кілька методик септопластики, завдання яких – усунення та/або часткове видалення хрящової тканини для відновлення природного стану носової порожнини.

Дехто плутає операцію з ринопластикою. Їхня головна відмінність у тому, що септопластика спрямована виключно на відновлення функціоналу. У цьому процедура виконується всередині, не пошкоджуючи шкірний покрив і залишаючи слідів. Якщо потрібне додаткове коригування конфігурації носа (зменшення, збільшення, зміна контурів профілю), цим займається ринопластика. Але при лікуванні допускається поєднання поліпшення естетики особи.

Кому показано операцію?

Слід розуміти, що основним показанням до септопластики є виражені функціональні порушення, а чи не деформація. Часто «кривий ніс» має нормальну перегородку без помітних клінічних порушень, яка не підлягає хірургічній корекції. А у «прямого носа» можуть спостерігатися внутрішні відхилення та патології. Основними показаннями до септопластики є:

 • носове дихання суттєво утруднене;
 • спостерігається хронічна закладеність (у тому числі однієї ніздрі);
 • схильність до нежиті, запалень, у тому числі середнього вуха;
 • хропіння;
 • губляться запахи, погіршується слух;
 • спостерігаються кровотечі, сухість слизової оболонки;
 • часті головні болі.

Операцію показано повнолітнім пацієнтам після повного формування перегородки. Але при суттєвих патологіях може проводитися і дітям з використанням щадних методик. Діє ряд стандартних протипоказань, більшість із яких відносні:

 • вагітність;
 • захворювання, що спричиняють підвищення температури;
 • загострення хронічних хвороб (серце, ШКТ, дихальна система);
 • порушення згортання;
 • ниркова та/або печінкова недостатність;
 • інфекції та запалення;
 • алергічні реакції.

Рішення про проведення хірургічного втручання може ухвалювати лише лікар.

Методи виправлення викривленої перегородки носа

Операції проводяться із застосуванням загального наркозу, що забезпечує комфорт маніпуляцій для лікаря та повністю знімає больові відчуття у пацієнтів. Хірургічні клініки пропонують кілька способів корекції носової перегородки. Вони відрізняються інструментами, способами проведення, ступенем травматичності та швидкістю відновлення:

 • Класичний. Септопластика проводиться звичайним скальпелем з накладенням сітки, що розсмоктується.
 • Лазерний. Маніпуляції виконуються лазерним променем. Перевага у швидкості, відсутності кровотеч та високому захисті від інфекцій.
 • Радіохвильовий. Поєднує переваги класичної та лазерної методик. Малотравматична процедура із низьким ризиком ускладнень.
 • Ендоскопічний. Проводиться із застосуванням спеціального зонда під комп’ютерним контролем.
 • Ультразвуковий. Корекція виконується ультразвуковим ножем, техніка застосовується у складних випадках.

Оптимальною методикою виправлення носової перегородки вважається ендоскопічна. Операція триває в середньому до 1,5 години, мінімально травмує тканини, що істотно скорочує час реабілітації. Після завершення фіксації перегородки застосовуються силіконові або металеві сплінти, які можна знімати вже через 6-7 днів.

Методика практично не дає ускладнень, якщо все виконано правильно, і пацієнт дотримується лікарських рекомендацій. Через 3-4 дні пацієнти повертаються до нормального життя, дихальний функціонал повністю відновлюється. Через 7-10 днів починають проходити гематоми і спадати набряки, а для повного загоєння потрібно не більше 6-8 тижнів.

Загальні рекомендації у післяопераційний період

Септопластика малотравматична, тому ризик ускладнень низький. Але для уникнення появи перфорації, стійких кровотеч, спайок, запалень та інших негативних наслідків рекомендують:

 • не видаляти тампони щонайменше 1-2 дні;
 • для сну використовувати високі подушки;
 • не сякатися;
 • не палити, обмежити прийом алкоголю;
 • не приймати гарячу/холодну їжу 2-3 дні;
 • на 2-3 тижні виключити навантаження;
 • не відвідувати басейн протягом 2-3 тижнів.

Слід дотримуватись індивідуальних лікарських рекомендацій, застосовувати промивання носа, уникати пилу, побутової хімії, застосовувати зволожувачі повітря. У разі виникнення ускладнень негайно звертатись до лікаря.

Автор:

Никули Иван Михайлович
Нікулін Іван Михайлович

лікар-отоларинголог

Дитяча стоматологія – особливості та відмінності від дорослої

Регулярні профілактичні огляди дитини у дитячого стоматолога та лікування молочних зубів є вкрай важливими, чого не розуміють деякі батьки. Проблеми можуть розвиватися навіть за відсутності больових відчуттів. Молочні зуби, кардинально відмінні від постійних, вимагають уваги не менше. У них менш товста емаль, що дозволяє легко розвиватися карієсу з загрозою передачі його на постійні зуби. Крім

Фейсліфтинг – до та після. Як робиться підтяжка обличчя

Фейсліфтинг (або підтяжка обличчя) – один із ефективних способів повернення молодості, що відрізняється довготривалістю та стійкістю результатів. Тому фейсліфтинг із відновленням контурів, рятуванням від зморшок набирає популярності. Після 35-40 років у більшості жінок починають проявлятися ознаки старіння. З віком товщина жирової клітковини на обличчі зменшується, шкіра стає тоншою, більш сухою та менш пружною. Може різною

Відновлення після пологів – поради від пластичного хірурга

Народження дитини приносить не тільки радість материнства, а й певні проблеми з організмом, починаючи від гормональних збоїв та загального ослаблення, закінчуючи косметологічними особливостями. Фізіологічне відновлення триває протягом 6-8 тижнів, якщо післяпологові процеси не потребують додаткової реабілітації. У більшості випадків жіночий організм приходить до допологового стану самостійно, достатньо дотримуватись рекомендованих дієт, виконувати фізичні навантаження. Але в