Обирай зручний спосіб зв'язку:

Климактеричний горб на шиї – як прибрати

Локальні жирові відкладення в районі нижнього шийного/верхнього грудного відділів часто називають “холкою”, “вдовиним” або клімактеричним горбом. Проблема видна візуально, може з часом призвести до сутулості та згорбленої фігури. Відхилення в переважній більшості утворюється у жінок певного віку. Впливає як на естетику образу, а й у фізичні параметри, працездатність і здоров’я. Залежно від ступеня розвитку та стану може усуватися терапевтично (масажі, ЛФК, ударно-хвильова терапія) чи хірургічно.

Що таке «клімактеричний горб»?

Народна назва захворювання відома з часів Середньовіччя, коли середній вік смерті у чоловіків складав 45 років. А виражені відкладення жиру у жінок у період менопаузи, тобто після 40-45 років. Отже, на час розвитку проблем у жінок більшість їх виявлялися вдовами. Звідси і «вдовий горб».

Через різке зменшення або повне припинення синтезу естрогену в жіночому організмі розвивається клімакс, що призводить до системних змін. Може зрости маса тіла, виявляються гінекологічні проблеми, збої в роботі ЖК, розвивається остеопороз та ін. А в районі 7 хребця через низьку рухливість зони накопичуються жирові відкладення у вигляді валика або горба.

климактерический горб

Чому з’являється вдовий горб на шиї?

Крім вікових змін, пов’язаних із гормональними порушеннями, причинами появи клімактеричного горба є:

 • Зайва вага. Вона здатна провокувати й інші захворювання.
 • Генетика. Коли патологія спостерігалася у кровних родичів, ризик розвитку зростає.
 • Травми. Через пошкодження хребта, не обов’язково у проблемній зоні, різко падає рухливість, що призводить до застійних процесів та провокує скупчення жирової тканини.
 • Захворювання Іценка-Кушинга. Причина – надлишок гормонів, які виробляють надниркові залози. В результаті верхня половина тіла різко видужує, а ноги худнуть.
 • Остеопороз. При нестачі кальцію в кістках скелета розвиваються їх деформації, що зачіпають і комірцеву зону, і шийний відділ. Це провокує утворення відкладень.
 • Остеохондроз. Хвороба може супроводжуватися накопиченням солей у шийному відділі та появою валика з жирової тканини.
 • Порушення постави. Можуть з’явитися через малорухливість чи неправильні умови праці. Приклад – робота за комп’ютером у незручній позі.

Більшість перерахованих причин появи клімактеричного горба на шиї можна позбутися. Потрібно збалансоване харчування, збільшення активності, застосування замісної терапії у поєднанні з масажем, коригування гормонального балансу.

При перших видимих симптомах проблеми потрібно правильно обладнати робоче місце, постійно стежити за позою та поставою. Необхідно організувати перерви, у яких розминати плечовий пояс спеціальними вправами. Слід відмовитися від м’яких матраців та високих подушок.

Різновиди вдовиного горба

Медицина на даний момент офіційної класифікації захворювання не розробила. Лікарі орієнтуються на ступінь виразності проблеми у пацієнтів та клінічну картину. Фахівці виділяють 3 різновиди вдовиного горба:

 • Початкова. Виявляється незначними ущільненнями у комірній ділянці, які не викликають дискомфорту. На цьому етапі спостерігаються лише естетичні дефекти.
 • Виражена. Горб стає помітним, вже з’являються періодичні болі та дискомфорт. Прогресують мігрені, виникає скутість під час рухів.
 • Запущена. Повний «букет» проблем у вигляді запаморочення, порушення природного кровообігу мозку, зникає чутливість у проблемній зоні. Головний біль прогресує, виникає шум у вухах.

Залежно від форми, яку набуло захворювання, призначається оптимальний курс лікування. При початковій та вираженій стадіях може бути достатньо дієти у поєднанні з фізичними навантаженнями, масажем та деякими косметологічними процедурами (термоліфтинг, мезотерапія та ін.). У запущеній фазі доводиться вдаватися навіть до кардинальних хірургічних методик.

Фактори ризику

У деяких умовах ймовірність розвитку вдовиного горба збільшується. Крім гендера (у чоловіків виражені жирові відкладення у вигляді горба на шиї фіксуються на рідше), до факторів ризику відносять:

 • надмірна вага (спостерігається у 80% пацієнток);
 • вік (після 45 років);
 • окремі професії (швачки, робітниці офісів та ін.);
 • спадковість.

У зоні ризику пацієнтки з ендокринними захворюваннями, проблемами із хребтом, діабетом, малою рухливістю. Спровокувати появу клімактеричного горба здатні надмірні навантаження, що супроводжуються нерухомістю та ущільненням м’язової тканини.

Чим небезпечний жировий горбок на шиї?

У початковій формі загроз для здоров’я та фізичного стану не спостерігається. Але з розвитком проблеми пацієнткам починають загрожувати реальні небезпеки:

 • системні порушення кровообігу;
 • хронічна втома;
 • місцева атрофія м’язів;
 • викривлення хребта;
 • хронічні болі, у тому числі головні;
 • дратівливість, погіршення пам’яті.

У всіх пацієнток спостерігається зниження загальної якості життя. Крім того, провокується розвиток низки захворювань, у тому числі ішемічного інсульту, деменції, міжхребцевої грижі, енцефалопатії.

Симптоми клімактеричного горбка

Ознаками появи захворювання стають сутулість, схилене до грудей підборіддя з висунутою вперед шиєю. Може випинатися живіт і згинатися поперек. Прояви накопичуються поступово, можуть бути малопомітними на початковій стадії. Часто спостерігаються м’язові спазми, оскільки організм прагне компенсувати неправильне положення плечового пояса та спини.

Поступово змінюється постава, оскільки пацієнт підсвідомо вибирає більш комфортну позу, уникаючи напруги та больових відчуттів. Це впливає на еластичність міжхребцевих дисків. Зміна положення шиї веде до стиснення легень і тиску на серцевий м’яз, змін природного відтоку лімфи та застійних процесів. Усе це ознаки необхідності звернення по лікарську допомогу.

лечение вдовьего горба

Які засоби лікування існують?

Для позбавлення від вдовиного горба застосовують консервативну методику, фізіотерапію та медичні засоби. Тип допомоги лікар призначає, виходячи з клінічного стану пацієнта, його анатомії та природи ущільнення. Так фізіотерапія може включати ультразвукову дію, ударно-хвильовий метод, застосування аплікатора Кузнєцова. До консервативних способів відносять:

 • фізичні вправи;
 • комплексний масаж;
 • мануальну терапію;
 • тейпування.

Консервативні методики дозволяють повністю позбавити не дуже щільних відкладень, добре знімають болі, провокують нормалізацію обміну та кровотоку. Мануальна терапія позбавляє деяких причин, вправляючи хребці та знімаючи м’язові спазми.

Якщо фізіотерапія та консервативні способи не здатні ефективно впоратися з проблемою, підключаються медичні методики, які можуть включати:

 • радіохвильовий термоліфтинг
 • ультразвукову кавітацію;
 • ін’єкції ліполітиків;
 • кріоліполіз.

Це переважно апаратні процедури, що дозволяють ефективно прибирати клімактеричні горби на шиї, причини та наслідки їх утворення.

Хірургічне лікування вдовиного горба: ліпосакція

Якщо традиційні способи запущених форм не дають результатів, пацієнтам за відсутності протипоказань показано хірургічне лікування. Однією з найдієвіших методик є вакуумна ліпосакція. Вона є щадною малоінвазивною процедурою, яка проводиться під місцевою анестезією або легким наркозом, коли пацієнт спить.

Переконавшись у дії анестезії, хірург через мікропроколи шкіри відкачує жирову тканину. Завдяки мінімальним ушкодженням реабілітація багато часу не займає.

Профілактичні заходи: як запобігти появі вдовиного горба?

Щоб уникнути розвитку клімактеричного горба та рецидиву після лікування, необхідно дотримуватись нескладних рекомендацій:

 • підтримувати фізичну активність;
 • збалансовано харчуватися;
 • використовувати для сну ортопедичний матрац та невеликі подушки;
 • проходити регулярні масажі (за відсутності горба, щоб уникнути ускладнень);
 • тримати поставу.

Також слід стежити за загальним станом здоров’я, якістю обладнання робочого місця, режимом дня, проходити профілактичні обстеження. У разі хронічних захворювань своєчасно їх лікувати.

Автор:

Работенко Светлана Анатольевна
Работенко Світлана Анатоліївна

лікар-хірург вищої категорії

Дитяча стоматологія – особливості та відмінності від дорослої

Регулярні профілактичні огляди дитини у дитячого стоматолога та лікування молочних зубів є вкрай важливими, чого не розуміють деякі батьки. Проблеми можуть розвиватися навіть за відсутності больових відчуттів. Молочні зуби, кардинально відмінні від постійних, вимагають уваги не менше. У них менш товста емаль, що дозволяє легко розвиватися карієсу з загрозою передачі його на постійні зуби. Крім

Фейсліфтинг – до та після. Як робиться підтяжка обличчя

Фейсліфтинг (або підтяжка обличчя) – один із ефективних способів повернення молодості, що відрізняється довготривалістю та стійкістю результатів. Тому фейсліфтинг із відновленням контурів, рятуванням від зморшок набирає популярності. Після 35-40 років у більшості жінок починають проявлятися ознаки старіння. З віком товщина жирової клітковини на обличчі зменшується, шкіра стає тоншою, більш сухою та менш пружною. Може різною

Відновлення після пологів – поради від пластичного хірурга

Народження дитини приносить не тільки радість материнства, а й певні проблеми з організмом, починаючи від гормональних збоїв та загального ослаблення, закінчуючи косметологічними особливостями. Фізіологічне відновлення триває протягом 6-8 тижнів, якщо післяпологові процеси не потребують додаткової реабілітації. У більшості випадків жіночий організм приходить до допологового стану самостійно, достатньо дотримуватись рекомендованих дієт, виконувати фізичні навантаження. Але в