Народження дитини приносить не тільки радість материнства, а й певні проблеми з організмом, починаючи від гормональних збоїв та загального ослаблення, закінчуючи косметологічними особливостями. Фізіологічне відновлення триває протягом 6-8 тижнів, якщо післяпологові процеси не потребують додаткової реабілітації. У більшості випадків жіночий організм приходить до допологового стану самостійно, достатньо дотримуватись рекомендованих дієт, виконувати фізичні навантаження. Але в деяких випадках розвиваються незворотні процеси, які реально усунути лише хірургічним шляхом.
З чого розпочати відновлення після пологів?
Вагітність призводить до кардинальних змін тіла жінки. Це стосується окремих органів та систем, які потрібно «відкотити» до початкового рівня. З чим доводиться зіткнутися:
- Репродуктивні органи. Після пологів суттєво скорочується матка, можуть утворитися розриви та рани, що потребують загоєння. Якщо жінка відмовляється від грудного вигодовування, це відбивається на яєчниках. Поступово відновлюється (до 8 тижнів) та стабілізується менструальний цикл, піхва приходить у тонус.
- Молочні залози. На 2-3 добу після пологів починає активно вироблятися молоко. Груди стають чутливими, збільшуються в обсязі.
- Серцево-судинна система. Діафрагма опускається, що дозволяє серцю повернутися у природне становище. В організмі знижується загальний обсяг крові, інтенсивність циркуляції, пропадає схильність до гіпотонії.
Зміни стосуються органів дихання (відновлюється обсяг легень), видільної та травної систем, обміну речовин. У багатьох спостерігаються зовнішні наслідки у вигляді розтяжок, набряклості, надмірної ваги та ін., для повного усунення деяких потрібна пластика. Активне відновлення рекомендується відкласти мінімум на 6-8 тижнів. В ідеалі – завершити грудне вигодовування, привести до норми вагу – і лише потім планувати хірургічне втручання.
У цей період важливо постаратися дотримуватися режиму сну, не перевтомлюватися. Харчування має бути достатнім та збалансованим, обов’язково дотримуватися питного режиму – не менше 2 літрів води на добу. Через 6-8 тижнів можна повертатися до занять спортом, активного статевого життя. Важливо періодично проходити огляди у лікаря, що дозволить краще контролювати стан, уникати проблем, успішно готуватися до косметологічних та хірургічних процедур.
Основні процедури та операції
Найпроблемніші зони, які найчастіше піддаються корекції, – зони живота та грудей. Молочні залози після годування обвисають, стають млявими, втрачають привабливість. Пластична хірургія має оптимальні рішення для кожної проблеми.
Корекція грудей:
- збільшення грудей імплантатами
- мастопексія (підтяжка);
- мамопластика редукційна (зменшення);
- ліпофілінг
Що стосується живота, то тут проблем може бути більше: утворення гриж, стійкі відкладення жирових тканин, розтяжки та ін.
Корекція живота:
- підтяжка живота (абдомінопластика)
- видалення грижі;
- усунення діастазу.
- ліпосакція;
- корекція розтяжок лазером
Є й приховані, але не менш гострі проблеми, які стосуються інтимних зон. У деяких випадках показані коригування піхви, пластика малих губ, позбавлення родових травм і рубців, відновлення чутливості.
Пластика грудей
Деякі проблеми виявляються відразу, інші – після закінчення лактації та вигодовування. Серед поширених естетичних та фізіологічних неприємностей, при яких показана мамопластика:
- втрата форми та об’єму
- опущення, птоз
- асиметрія
Думка, що відмова від природного годування дозволяє зберегти «дівочі» груди – омана. Зміни закладаються у процесі вагітності, тож повного повернення до колишнього стану не буде.
Але пластика грудей дозволяє ефективно вирішити більшість завдань, коригуючи розміри, форму, стан естетичної привабливості. Молочним залозам повертають пружність, пацієнтки набувають грудей бажаного розміру.
Пластика живота
Молода мама може повернути вагу, яка була до пологів, але в’ялий або випираючий живіт дуже складно зробити плоским. Причин кілька:
- недостатній м’язовий тонус;
- в’ялість та обвисання шкіри;
- різке зменшення об’єму внаслідок пологів;
- надлишки жиру;
- розбіжність прямих м’язів.
Для виправлення проблем робиться абдомінопластика – підтяжка живота. В результаті пацієнтки отримують підтягнутий плоский живіт із витонченими контурами та природним розташуванням пупка (у разі зміщень). Переваги операції:
- відсутні видимі рубці;
- виражені результати видно майже одночасно;
- пацієнти набувають покращених форм з гарною талією, відсутністю зайвої шкіри та жиру.
У перші 3-4 тижні після процедур показано носіння спеціального бандажу. Через 2 тижні можна повноцінно працювати, повне відновлення триватиме кілька тижнів.
Ліпосакція
Швидке позбавлення жирових відкладень може проводитися не тільки в області живота. Якщо проблеми поширюються на стегна, сідниці чи талію, ліпосакцію можна провести там.
Найкращий варіант – вакуумна ліпосакція. Надлишки тканин видаляються через канюлі.
У більшості випадків ліпосакція проводиться за один сеанс тривалістю від 1-2 години під місцевим знеболенням або загальним наркозом. Відновлювальний період — кілька діб. Щоб зберегти результат пластики, потрібні регулярні навантаження, питний режим та дієта.
Інтимна пластика
Внаслідок пологів нерідкі зміни розмірів піхви, форми статевих губ, чутливість. Це негативно впливає і на фізіологію, і на якість сексу, і на психологічний стан жінок. Інтимна пластика дозволяє нівелювати низку негативних наслідків, які проявляються у вигляді:
- сухості та хворобливих відчуттях при інтимній близькості;
- зменшення чутливості, найчастіше у районі клітора;
- формування рубців дома розтягувань і розривів;
- опущення матки;
- розвитку нетримання внаслідок ослаблення тазових м’язів;
- поява пігментних плям.
Фахівці виділяють 3 різновиди інтимних операцій, які за статистикою потрібні найчастіше:
- Корекція піхви. Пов’язані з проблемами, що виявляються інтимного життя. Включають класичну пластику із зменшенням розмірів, контурну, ниткові підтяжки.
- Лабіопластика. Це виправлення статевих губ, яке потрібне при їхній гіпертрофії, нерівному краї, зміна симетрії.
- Кліторальна пластика. Показана при надмірно маленькому/великому кліторі, надмірній кількості шкіри капюшона, зниженні чутливості.
Протипоказання до процедур та операцій з відновлення після пологів
Якщо показання до пластичних операцій для післяпологового відновлення можна розділити на естетичні та суто медичні, протипоказання мають лише фізіологічні причини.
Існує ряд абсолютних протипоказань, що поширюються на більшість операцій:
- онкологія;
- ниркова недостатність;
- діабет;
- загострення патологій хронічного характеру
Частина протипоказань є тимчасовими. Наприклад, це період вигодовування/лактації, менструація, одужання від попередньої хвороби. Остаточне рішення про проведення естетичної корекції приймає пластичний хірург після обстеження та вивчення анамнезу пацієнтки.
Які переваги має відновлення після пологів?
Головне – максимальне повернення до колишньої фізичної форми, якого не досягти іншими способами. Крім цього, є й інші переваги:
- прискорена реабілітація через низьку травматичність;
- відсутність слідів втручання;
- покращена естетика тіла, що підвищує зовнішню привабливість;
- ні білизна, ні повсякденні дії, ні гігієнічні процедури більше не принесуть дискомфорту;
- підвищується сексуальність, якість статевого життя покращується.
Кардинально покращується психологічний настрій, стосунки в сім’ї, життя стає більш повноцінним і успішним, підвищується впевненість.